Każda z nas chce się czuć kobieco i atrakcyjnie. W dobie kultu wymodelowanych sylwetek, idealnej cery i lśniących włosów trudno nie martwić się tym, jak nasze ciało będzie wyglądało po ciąży. W tym całym wariactwie współczesnego kanonu piękna, nie wolno nam jednak zapominać, że rzeczywistość jest daleka od świata kreowanego w reklamach i filmach, a zdrowie, nasze i rozwijającego się dziecka jest ważniejsze od zafałszowanego wizerunku kobiety XXI wieku.
Przybieranie na wadze w ciąży – kiedy trzeba się martwić?
Przybieranie na wadze w okresie ciąży jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Chyba żadna z nas nie spodziewa się, że jej figura nie zmieni się na przestrzeni tych niezwykłych dziewięciu miesięcy. W moim przypadku pojawienie się ciążowego brzuszka wiązało się za każdym razem z przypływem macierzyńskich uczuć. Ten widoczny sygnał faktu, że zostanę mamą zasadniczo mnie cieszył. Naprawdę nie ma sensu wylewać łez z powodu kilku kilogramów w obliczu zapowiedzi nadchodzącego cudu, jakim jest nasze własne dziecko. Należy jednak pamiętać, że zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży wzrost masy ciała należy omówić ze specjalistą. Nieprzybieranie na wadze to czynnik, który powinien wzbudzić niepokój przyszłej mamy. Oczywiście nie mam tu na myśli sytuacji, kiedy kobieta waży się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy maleństwo jest rozmiarów ziarenka, a ją często męczą wymioty. Wraz z upływem kolejnych dni brak wzrostu masy ciała powinien jednak zostać skonsultowany z lekarzem. Pamiętajmy, że ciąża to czas, kiedy nasze decyzje żywieniowe mogą zdefiniować przyszły rozwój naszego dziecka. Wszystkie niepokojące nas objawy warto przegadać z kimś dysponującym fachową wiedzą medyczną.
Ile można przytyć w ciąży?
Dobre pytanie…To bardzo indywidualna kwestia. Wspominając moje dwie ciąże, wychodzę z założenia, że nie sposób przewidzieć, jak bardzo zmieni się nasza waga. W moim przypadku za każdym razem było z tym zupełnie inaczej. Przyjmuje się, że przyrost wagi jest uzależniony od naszej budowy ciała. Nie ma zatem sensu prowadzenie debat o ciążowej wadze w gronie koleżanek, bo to, ile przytyła Zosia czy Kasia ma się nijak do tego, jak to będzie wyglądać u mnie. Obiektywnej ocenie wagi służy wskaźnik BMI. W internecie można bez problemu znaleźć kalkulatory, które pomogą nam ustalić, ile mniej więcej możemy przybrać. Pamiętajmy, że jest to czysto poglądowa informacja i jeśli przekroczymy wskaźnik o kilogram lub dwa świat się naprawdę nie zawali.
Prawidłowa waga w ciąży – istnieje?
Istnieją na pewno tzw. widełki określające stan idealny. Przyjmuje się, że każda z nas musi przytyć minimum 8 kg. Zapewniam, że osiągnięcie tego minimum nie jest żadnym wyczynem. Wręcz wydaję mi się, że jest to naprawdę mało. Waga dziecka, łożyska, płynu owodniowego…Mówi się, że zależnie od tego, ile ważyłyśmy przed ciążą możemy przytyć od 16 kg do 10 kg. Jest to tylko pewna przybliżona skala. Najbardziej wiarygodnym wyznacznikiem naszej kondycji jest osobiste samopoczucie. Ważna jest również opinia lekarza. Pamiętajmy, że zarówno na zbyt mały, jak i zbyt duży przyrost masy ciała wpływ ma stosowana dieta, którą powinnyśmy modyfikować zależnie od przypadającego trymestru i wyników morfologii.