Zachcianki w ciąży – czy są oznaką niedoborów?

Wiele kobiet doświadcza w ciąży niepohamowanej ochoty na zjedzenie konkretnego produktu. Czasem jest to coś stosunkowo standardowego, a innym razem dość nietypowego. Zachcianki pojawiają się o różnych porach, czasem nawet późno w nocy. Z czego one wynikają? Czy powinnyśmy się ich obawiać?

Zachcianki w ciąży – przyczyny

Zachcianki to coś zupełnie normalnego i zdecydowanie nie należy się ich obawiać. Są one spowodowane tym, iż organizm kobiety w ciąży ulega gwałtownym przemianom. Przyszła mama odczuwa, iż posiada jakieś braki witamin czy też minerałów. Jej organizm się ich domaga, stąd też zachcianki na różnego rodzaju produkty.

Bardzo często przyszłe mamy odczuwają zapotrzebowanie na kwaśne oraz na słodkie potrawy. W przypadku kwaśnych, przyczyną może być między innymi zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. Natomiast jeśli chodzi o potrawy słodkie, mnóstwo kobiet po prostu potrzebuje uzupełnić swoje braki energetyczne.

Ochota na słodkie w ciąży

Oczywiście słodkości nie tylko dostarczają energii. Czekolada przykładowo pomaga uzupełniać niedobory magnezu. Mit głosi, iż kobiet, które mają spore zachcianki w związku ze słodyczami, spodziewają się córki. Czy jest w tym choć ziarno prawdy? Zdecydowanie nie. Jest to tylko i wyłącznie mit.

Spożywanie słodkości w ciąży czasem może przekraczać dozwolone granice. Nawet najsilniejsze zachcianki nie powinny sprawić, iż przyszła mama będzie zajadała się samymi słodyczami. Każdy spożyty posiłek ma bowiem wpływ na dziecko. Nadmierne spożywanie słodyczy, może prowadzić do rozwierania się szyjki macicy. Dlatego szczególnie kobiety, które już wcześniej miały problemy z utrzymaniem ciąży, powinny do tej kwestii podchodzić naprawdę poważnie i rozsądnie.

Dziwne potrawy, które jedzą kobiety w ciąży

Zachcianki każdej kobiety są inne. Czasem jednak wprawiają one w zdumienie osoby, które są zmuszone je zaspokajać, czyli przykładowo przyszłych ojców. Jakie dziwne zachcianki mają kobiety? Niektóre z nich komponują lody z frytkami, inne natomiast zajadają się hamburgerem z nutellą. Wiele kobiet w ciąży ma ochotę na śledzie w occie, przykładowo połączone ze słodkim miodem. Jedną z ciekawych zachcianek jest również jedzenie ogórków kiszonych z czekoladą.

Dlaczego smaki na które mają ochotę kobiety w ciąży, są często tak skrajne? Badania pokazują, iż jedzenie produktów słodkich w połączeniu chociażby z kwaśnymi, zapobiega pojawianiu się nudności. Organizm zatem zupełnie inaczej je toleruje oraz przyswaja.

Czy kobiety w ciąży powinny pozwalać sobie na wszystkie zachcianki? Zdecydowanie nie. Każda kobieta musi kontrolować, czy dana zachcianka nie wpłynie negatywnie na dziecko. Poza tym dieta kobiety w ciąży musi być różnorodna. Nie może opierać się cały czas na zjadaniu tych samych produktów. Prawdą jest jednak również to, iż takich zachcianek nie powinno się sobie odmawiać. Mogą one bowiem wpłynąć na uzupełnienie witamin czy też minerałów w organizmie, które są niezbędne. Bez wątpienia zachowanie zrównoważonego podejścia do zachcianek to klucz do sukcesu.