Przeziębienie u niemowlaka – jak sobie z nim poradzić?

Choć każdy rodzic stara się dokładać wszelkich starań w zakresie ochrony swojego dziecka przed przeziębieniem, nie zawsze mu się to udaje. Niestety dzieci są na nie bardzo podatne, dlatego często u niemowlaków można zaobserwować pewne objawy przeziębienia. Jakie i jak szybko je rozpoznać?

Objawy przeziębienia u niemowlaka

Niemowlę na przeziębienie reaguje bardzo często płaczem, jest także niespokojne, nie może zasnąć. Widać u niego wyraźne osłabienie, niemowlę odczuwać może również ból gardła, ma zatkany nos. Niekiedy pojawia się również u tak małego dziecka kaszel i podwyższona temperatura. Te dwa objawy są bardzo wyraźnym sygnałem do tego, by udać się wraz z pociechą do odpowiedniego lekarza.

Katar przy ząbkowaniu

Niekiedy rodzice mogą podejrzewać, iż katar jest wynikiem przeziębienia. Czy jednak w przypadku niemowlęcia zawsze tak musi być? Jak się okazuje, niekoniecznie. U małych dzieci podczas wyrzynania się ząbków, bardzo często występuje katar. Pojawia się on wtedy gdy maluch ząbkuje i ustępuje z momentem, gdy ząbek stanie się widoczny. Jak rodzic może rozpoznać, że w tej sytuacji katar jest katarem wywołanym przez ząbkowanie? Przede wszystkim wówczas nie obserwuje się u dziecka żadnych objawów, które są wtedy, gdy maluch boryka się z nieżytem nosa i infekcją. Dziecko podczas takiego kataru może być jednak rozdrażnione i mieć wyraźne kłopoty ze snem. Oczywiście zawsze pomimo objawów wskazujących na wyrzynanie się ząbka, warto obserwować malucha i w szczególności sprawdzać, czy nie pojawia się u niego zbyt wysoka temperatura, powyżej 38 stopni.

Temperatura niemowlaka – jaki termometr wybrać?

Na rynku można spotkać wiele termometrów, które mogą posłużyć do zmierzenia temperatury u dziecka. Przykładowo jeszcze do niedawna były bardzo popularne termometry elektroniczne. Dziś ich miejsce zajęły jednak zdecydowanie termometry bezdotykowe na podczerwień. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba przykładać takiego termometru blisko dla dziecka, nie musi ono go również trzymać przykładowo w buzi. Pomiaru dokonuje się przykładając termometr do czoła, a pomiary są wykonywane bardzo szybko. Dodatkowo takie termometry wyróżnia bardzo duża dokładność. To natomiast sprawia, że są idealne dla dzieci, które podczas chorób są bardzo niecierpliwe. Dlatego temperaturę należy mierzyć im w szybkim tempie, nie rozdrażniając ich dodatkowo i nie męcząc. W przypadku termometru bezdotykowego na podczerwień, temperaturę dziecku można zmierzyć nawet gdy ono śpi.

Domowe sposoby na gorączkę u niemowlaka

Nie zawsze wraz z pojawieniem się lekkiej gorączki i przeziębienia u niemowlęcia, musimy biec do lekarza. Czasem możemy najpierw skorzystać z domowych sposobów, które niekiedy okazują się niezwykle skuteczne. Przykładowo by zmniejszyć temperaturę dziecka, możemy przykładać ma na czoło oraz kark chłodne okłady. Taki okład warto kłaść również na jego brzuszku. By ochłodzić nieco organizm dziecka, można również wykąpać je w wodzie, która ma o 2 stopnie mniej, niż wynosi temperatura dziecka.