Dla miłośników kwiatów i właścicieli ogrodów nie jest obcy taki temat, jak kwietnik. Kwietnik w ogrodzie to piękna, efektowna ozdoba. Bez problemu można wykonać go samemu. Aby pięknie udekorować ogród kwiatami, wystarczy odrobina kreatywności. Inspiracji na wykonanie jest wiele i każda z nich jest warta uwagi.
Metalowe kwietniki
Metalowe kwietniki wykonane własnoręcznie mogą być prawdziwym powodem dumy. Stworzą miejsce do wyeksponowania roślin, a także będą piękną ozdobą. Zrobienie metalowego kwietnika z wiaderka nie jest czasochłonne, ani skomplikowane. Kwietnik można zrobić stojący lub wiszący, zależnie od upodobania. Wiaderko może być nawet stare, dziurawe czy zardzewiałe. Trzeba je tylko oczyścić z rdzy i zabrudzeń. Należy to zrobić mechanicznie, natomiast całość trzeba przetrzeć drucianą szczotką lub papierem ściernym. Ślady po farbie również należy usunąć. W zależności, czy kwietnik będzie wiszący, należy wyciąć w nim otwory. Można to zrobić narzędziami do tego przeznaczonymi, ewentualnie przy użyciu ostrożnie używanego, mocno podgrzanego szpikulca. Powinien z łatwością przebić się przez metalowy materiał. Optymalnie warto zrobić trzy otwory. Przez tak wykonane otwory należy przewlec sznurek lub wytrzymały łańcuszek. Wiaderko można wcześniej pomalować lub ozdobić według własnego pomysłu.
Drewniane kwietniki
Kwietniki drewniane w wielu przypadkach można zrobić własnoręcznie. Drewniany kwietnik z palet jest jednym z najpopularniejszych sposobów na stworzenie ozdoby na ścianie balkonu lub tarasu. Możliwy jest montaż takiego kwietnika do poręczy na balkonie lub do budynku. Wykorzystanie co najmniej dwóch palet pozwala także na budowę kwietnika pełniącego funkcję ściany osłonowej. Europalety najczęściej służą w tym przypadku do zrobienia kwietnika. Spodnią stronę belki można wykorzystać na pojemniki. Należy tylko pamiętać, aby zrobić im dno. Można też zrobić to w drugi sposób i zawiesić rośliny na paletach w donicach za pomocą haków. Oczywiście warto taki kwietnik pomalować.
Kwietnik z opony
Kwietnik zrobiony z opony to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na wykonanie. Wystarczy nawet zużyta opona, byleby tylko nie była pęknięta. Należy też zaopatrzyć się w farbę w sprayu według własnych preferencji. Zaletą wykonania takiej palety jest to, że wielkość opony także może być różna. Zależnie od miejsca, w którym ma znajdować się kwietnik. Możliwości jest mnóstwo.
Jakie kwiaty można sadzić w kwietniku
Kwiaty do ogrodu mogą być wieloletnie, dwuletnie i jednoroczne. O każde z nich trzeba dbać w inny sposób, z różną częstotliwością. Wybór zależy od upodobania. Do jednorocznych należą: aksamitki, godecje, nagietek lekarski, maciejka. Do dwuletnich natomiast zalicza się: bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe, stokrotki, goździki brodate. Wieloletnie kwiaty to: aster nowoangielski, bergenia sercowata, fiołki wonne, goździki sine.
Jest wiele sposobów na wykonanie kwietników do ogrodów. Wiele z nich nie jest kosztowna, ani czasochłonna. Nie potrzeba dużych nakładów, żeby ogród stał się ozdobą, która zachwyci. Wystarczy pomysł i chęci, by cieszyć się pięknymi kwietnikami.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TanioBuduj.com.pl