Dziecko w podróży – praktyczny poradnik

Podróż z dzieckiem to zawsze spore wyzwanie. Wiele osób zastanawia się czy w ogóle warto zabierać malucha w podróż, takie rozwiązanie wydaje się im bardzo męczące i skomplikowane. Tak naprawdę wszystko zależy od odpowiedniego zaplanowania i organizacji. Nawet wyjazd z niemowlakiem ma sens i może być bardzo udany!

Podróżowanie z dzieckiem – o czym należy pamiętać?

Planując wyjazd z dzieckiem musimy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Przede wszystkim warto zdecydować się na pobyt w miejscu, które jest przyjazne dla maluchów. Długie wyjazdy w miejsca, w których panują wymagające i trudne warunki mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.

Kolejną kwestią jest skompletowanie wakacyjnego niezbędnika, który powinien towarzyszyć w podróży każdemu maluchowi. Koniecznie powinna w nim znajdować się apteczka, a także kosmetyczka zawierająca najpotrzebniejsze produkty potrzebne do pielęgnacji. Zależnie od wieku dziecka z pewnością przydadzą się także gry planszowe i inne zabawki dla przyjemności. Dzięki nim będzie można miło spędzić czas w długiej podróży, a także np. w czasie deszczu lub plażowania. Kompletując walizkę, oczywiście nie można też zapomnieć o ubrankach. Powinny być one jasne i przewiewne. Warto jednak pamiętać także o cieplejszych elementach garderoby, które z pewnością przydadzą się w zimniejsze dni. Każdy rodzic z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że maluchy bardzo szybko się brudzą, dlatego warto zabrać większy zapas ubrań, a zwłaszcza bielizny.

Do najbardziej potrzebnych rzeczy, które powinny znaleźć się w wakacyjnym niezbędniku każdego malucha, powinny zaliczać się m.in.: mokre chusteczki, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, kapelusz oraz preparaty przeciw kleszczom i komarom.

Wakacje z dzieckiem w górach – kiedy zacząć?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z chodzeniem po górach. Zwykle mają oni wiele obaw, które sprawiają, że odsuwają oni decyzję o wyjeździe w nieskończoność. Boją się zmarznięcia, przewiania i przegrzania. Wprawdzie obawy te nie są bez znaczenia, jednak nie oznacza to, że małe dzieci nie można zabrać w góry.

Na górski szlak można zabrać nawet niemowlę. Wystarczy spakować je w chustę i wybrać się na spacer. Karmiąc piersią można się bez obawy zatrzymać w niemal każdym miejscu, kiedy tylko jest taka potrzeba. Większe dziecko można zabrać w specjalnych nosidłach czy plecakach, mogą one także na własnych nóżkach przejść mniejsze odległości.

Czy podróż z niemowlakiem samolotem jest bezpieczna?

Nie każdy wie, że noworodki mogą latać samolotem już po ukończeniu pierwszego tygodnia życia. Wtedy ich układ krążenia i układ oddechowy są na tyle rozwinięte, aby mogły one sobie poradzić ze zmianami ciśnienia. Jednak specjaliści zalecają, aby unikać podróży samolotem z maluszkiem, ponieważ większe skupisko ludzi to także większe skupisko bakterii. Warto zaznaczyć, że do drugiego roku życia dzieci muszą być przewożone na kolanach opiekuna. Aby lot przebiegł bez niespodzianek opiekun powinien zadbać o wygodny strój, picie, jedzenie, a także zabawki, które będą bezpieczne i pozwolą zając czas maluchowi, aby spokojnie zniósł lot.