Jak dbać o paznokcie w ciąży?

Zapewne każda z kobiet, która urodziła przynajmniej jedno dziecko wie doskonale, że w trakcie dziewięciomiesięcznego okresu ciąży zachodzi wiele zmian w naszym organizmie. Zmiany te dotyczą zarówno wszelkich procesów wewnętrznych – jak chociażby zapotrzebowanie na inne witaminy niż zwykle, czy łaknienie większej ilości pokarmów – jak i naszego wyglądu, gdzie na szczególną uwagę powinno zwrócić się na skórę, włosy i paznokcie. W tym przypadku skupię się na ostatnim z wymienionych elementów.

Czym się różni pielęgnacja paznokci w trakcie ciąży?

Zacznę od tego, że w trakcie ciąży tempo wzrostu paznokci zdecydowanie przyspiesza, co ma związek z nadmierną produkcją estrogenów w naszym organizmie. W czasie ciąży płytka paznokcia potrafi urosnąć około 2-3 mm tygodniowo. Kwestią podstawową jest także to, kto wykonuje zabieg pielęgnacyjny. Jeśli korzystamy z usług wykwalifikowanej kosmetyczki, należy ją niezwłocznie poinformować o naszym stanie – w trakcie ciąży stosowanie niektórych preparatów musi ulec zmianie. Przytoczę w tym wypadku przykład płynu zmiękczającego skórki, którego zapach może powodować mdłości, wywołać podrażnienia czy nawet być czynnikiem alergennym. Składnikiem niebezpiecznym jest także formaldehyd i toluen, który często dodawany jest do produkcji lakierów. Doradzam również, aby na czas ciąży odpuścić sobie przycinanie skórek, gdyż podczas tego zabiegu można bardzo łatwo złapać zakażenie.

Malowanie paznokci w ciąży

Aby zmyć ewentualne ślady poprzedniego lakieru, najlepiej użyć zmywacza do paznokci, który w swoim składzie nie ma acetonu. Sam proces zmywanie należy przeprowadzić bardzo delikatnie, aby nadmierną siłą nie wysuszyć płytki paznokcia. Zanim przystąpimy do nakładania wybranego koloru, warto wcześniej nałożyć niewielką warstwę preparatu bezbarwnego, który dodatkowo wzmocni nasze paznokcie oraz ochroni je przed przebarwieniem się płytki zbyt intensywnymi kolorami. Po nałożeniu wybranego lakieru należy zakończyć cały cykl zastosowaniem specjalnego utwardzacza, który zapewni większą trwałość naszemu manicure. Jedna dobra rada ode mnie – wszelkie zabiegi pielęgnacyjne paznokci, w tym malowanie, należy wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby ograniczyć wdychanie specyficznych zapachów.

Czy można mieć paznokcie hybrydowe w trakcie ciąży?

To pytanie zadaje większość przyszłych mam, a sam temat wzbudza spore kontrowersje na różnych forach. Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej można stosować manicure hybrydowy w ciąży. Nie ma żadnych specjalistycznych badań, które wskazywałyby, że taki zabieg szkodzi maleńkiemu płodowi. Jedyne ryzyko zaistnieje, jeśli potrzebny do tego sprzęt nie będzie prawidłowo przygotowany. Najlepiej mieć własny, bądź bacznie obserwować, czy te sprzęty które będą używane są wysterylizowane! Przy każdych odwiedzinach u kosmetyczki należy sprawdzić, czy wszystkie potrzebne rzeczy wyciągane są ze specjalnych opakowań sterylizacyjnych. Mogę śmiało zapewnić was, że używanie frezarki lub specjalnych płynów do zdejmowania hybrydowego manicure także jest w pełni bezpieczne. Co więcej – jeśli macie potrzebny sprzęt na własny użytek, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby cały zabieg przeprowadzić samemu.