Czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku?

Przeziębienie to zazwyczaj infekcja wirusowa, a to oznacza, że organizm musi sobie poradzić z nią sam, a leki polegają jedynie łagodzić objawy. Przebieg przeziębienia więc w dużej mierze zależy od naszej odporności. A ta u kobiet w ciąży jest niestety obniżona. Dlatego szanse kobiety na przeziębienie podczas ciąży jest wysokie. Sezonowe przeziębienia są jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego u ludzi. Każdego roku zdarzają się miliony przypadków przeziębienia, w tym u kobiet w ciąży. Wiedza, co zrobić, gdy kobieta złapie przeziębienie podczas ciąży, może pomóc utrzymać ją i dziecko w zdrowiu. W moim przypadku wiedza ta bardzo mi się przydała, dlatego też chcę się nią podzielić.

Przeziębienie, a ciąża

Bliscy podczas ciąży, cały czas powtarzali mi żebym na siebie uważała, ciepło się ubierała i dbała o to żeby się nie przeziębić. Na początku uważałam, że przesadzają bo zwykłe przeziębienie nie może być szkodliwe dla dziecka. Zmieniłam zdanie po przeziębieniu, które przeszłam podczas ciąży. Przeziębienie lub grypa w ciąży mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Stosowanie odpowiednich zasad sprawia, że przeziębienie przejdzie gładko i nie spowoduje większego ryzyka dla dziecka. Przeziębienie jest dość łagodną infekcją wirusową: nosa, gardła, zatok i górnych dróg oddechowych. Może powodować zablokowany nos, katar, ból gardła i kaszel. Nie ma lekarstwa na przeziębienie, chociaż zazwyczaj można złagodzić objawy przeziębienia w domu, przyjmując leki bez recepty i pijąc dużo płynów. Kobiety w ciąży nie powinny jednak samodzielnie przyjmować żadnych leków. W podjęciu decyzji jakie leki możesz wziąć, by załagodzić objawy przeziębienia powinien pomóc Ci lekarz. Jednak infekcje w ciąży trzeba zwalczać jak najszybciej, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

Przeziębienie w ciąży – zagrożenia

Kiedy zaczęłam odczuwać objawy przeziębiania moi bliscy od razu kazali mi pójść do lekarza, tam dowiedziałam się, że przeziębienie podczas ciąży najbardziej niebezpieczne jest podczas trwania pierwszego trymestru. Dlatego w tym okresie trzeba dbać o siebie w szczególności. W późniejszych etapach przeziębienie nie jest aż tak nie bezpieczne jak skutki leczenia się lakami, które byśmy przyjmowały normalnie. Lekarz zabronił mi przyjmować samodzielnie jakiekolwiek leki, zalecał jednak niwelować ból. Badania wykazały potencjalne ryzyko stosowania leków przeciwbólowych w czasie ciąży. Leki przeciwbólowe na receptę mogą zwiększać ryzyko poronienia w pierwszej połowie ciąży. Opioidy na receptę mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych w pierwszym trymestrze. Stosowanie aminofenazonu w czasie ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci. To pokazuje jak ważna jest konsultacja z lekarzem podczas przyjmowania jakikolwiek leków.

jak leczyć przeziębienie w ciąży

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Przechodzenie przeziębienia, gdy jest się w ciąży, to dość powszechny problem, więc wiedza o tym, które leki wybrać, może budzić pewne obawy. Leczenie przeziębienia oznacza zwykle zakup dowolnej liczby leków dostępnych bez recepty. W ciąży jednak nie można postąpić w ten sposób. Trzeba rozważyć bezpieczeństwo brania jakichkolwiek leków zarówno dla mamy, jak i jej dziecka. Leki są dość delikatnym tematem i jest wiele teorii, które mówią że można, albo nie można przyjmować określonych środków na przeziębienie. Najlepszym sposobem na rozstrzygniecie tego sporu będzie udanie się do lekarza. Podczas mojego przeziębienia w ciąży dowiedziałam się jak ważne jest, aby leczyć ból w czasie ciąży. Silne bóle podczas ciąży mogą prowadzić do stresu, wysokiego ciśnienia krwi, a nawet objawów depresji, jeśli nie zostaną złagodzone. Podczas pierwszych objawów przeziębiania warto sięgnąć po substancje naturalne takie jak: czosnek, cebula, sok z malin, czarnego bzu, czarnej porzeczki czy też miód. Te produkty, przynoszą dobre efekty, a przy tym nie szkodzą dziecku. Podczas choroby ciężarna powinna przede wszystkim odpoczywać, wygrzewać się i pić dużo płynów.