Wypadanie włosów w ciąży – jak sobie z tym radzić?

wypadanie włosów w ciąży

Wiele kobiet skarży się na wypadanie włosów zaraz po porodzie, jednak mnie dopadło to jeszcze w trakcie ciąży. Włosy wychodziły mi dosłownie garściami i zastanawiałam się co jest nie tak. Przed zajściem w ciążę miałam długie i gęste włosy, jednak później ich kondycja pogorszyła się całkowicie. Poszłam do lekarza na konsultację, aby dowiedzieć się, czy to zjawisko jest w jakiś sposób odwracalne i czy mogę zastosować jakąkolwiek suplementację, która pozwoli zahamować wypadanie moich biednych włosów. Wolałam porozmawiać o tym z lekarzem, niż próbować leków na własną rękę, ponieważ bałam się, że może to źle wpłynąć na moje maleństwo. Specjalista doradził mi, że to całkowicie naturalne i kobiecy organizm czasami tak reaguje. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, zbilansowana dieta i unikanie stresujących sytuacji, a wypadanie powinno ustąpić samoistnie.

Wypadające włosy w ciąży – przyczyny

Lekarz wytłumaczył mi, że utrata włosów w trakcie trwania ciąży jest spowodowana wzmożoną aktywnością hormonów, a zwłaszcza estrogenów. Częstym powodem jest także zła dieta. Wiele kobiet uważa, że w trakcie ciąży można jeść wszystko na co ma się ochotę, ponieważ dziecko tego potrzebuje. Jest w tym troszkę racji, jednak powinno się dodatkowo pilnować, czy nasza dieta jest bogata w witaminy i substancje odżywcze. Przyszłe mamy, które ostro trzymają się diety i odpowiedniej suplementacji witaminowej cieszą się pięknymi włosami w trakcie i po ciąży. Kolejną przyczyną wypadania włosów w trakcie ciąży może być stres, zmęczenie i zdenerwowanie. Ważna jest kondycja psychiczna kobiety, dlatego zaleca się tak dużo odpoczynku. Jak powiedział mój lekarz : „im więcej stresów, tym mniej włosów na głowie”. Często też wpływ na kondycję włosów mają choroby tarczycy. Niedoczynność lub nadczynność leczy się farmakologicznie u endokrynologa. Inne powody wypadania włosów to np. przewlekła infekcja, zażywanie niektórych lekarstw (przeciwkrzepliwych, witaminy A, cytostatyków, czy antydepresantów).

Co na wypadanie włosów w ciąży?

Witaminy i składniki odżywcze są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu, ale również dla zdrowia przyszłej mamy. Poszczególne substancje mineralne wpływają bardzo pozytywnie na kondycję naszych włosów w trakcie ciąży. Głównie mowa o cynku i żelazie, które wspomagają wzrost włosa. Jeżeli w naszej diecie brakuje tych pierwiastków nasze włosy szybko zaczynają to pokazywać, gdyż obumierają mieszki włosowe. Dlatego przyszła mama powinna jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców, a także poszczególnego mięsa (np. wołowego). W diecie nie powinno zabraknąć również witamin: B, C, E, biotyny i flawonoidów. Stosując się do tych wskazówek uda nam się zregenerować mieszki i zatrzymać wypadanie. Po porodzie w większości przypadków – włosy odrastają po paru miesiącach.

wypadające włosy w ciąży

Sposoby na wypadanie włosów w ciąży

Istnieje kilka sposobów na to, aby pomóc swoim włosom lub po prostu coś z nimi zrobić, aby nie było widać łysiejących punktów. Tak jak lekarz powiedział – jest to okres przejściowy, tak jak ciąża, dlatego należy go cierpliwie przeczekać. Pierwszym sposobem jest podcięcie włosów. Może to sprawić, że łysienie stanie się mniej widoczne. Tak samo jak czesanie włosów w kucyka, lub noszenie opasek. Czasem można poszaleć ze stylizacją i dobrać do niej jakiś czadowy kapelusz lub najmodniejsze w tym sezonie spinki i apaszki. Poza zakrywaniem wypadających włosów przejdź się do apteki i zapytaj o naturalny szampon z biotyną, ponieważ on może zdziałać cuda.