Dieta w ciąży ma gigantyczny wpływ na rozwój naszego maleństwa, ale także na nasze zdrowie oraz prawidłowe funkcjonowanie. Wiele kobiet uważa, że powinno się jeść wszystko to, na to mamy aktualnie ochotę, ponieważ tego potrzebuje nasze maleństwo. Jest w tym trochę racji, ale należy przy tym zachować zdrowy rozsądek, bo jeśli nasze dziecko codziennie ma ochotę na fast foody lub tłuste niezdrowe jedzenie to powinnyśmy się nieco ograniczyć. Taką dietą do niczego dobrego nie doprowadzimy. Powinnyśmy zwracać większą uwagę na warzywa i owoce oraz wszystko, co ma bombę witamin i wszelkich składników odżywczych. Ważne jest, aby wyciągać z jedzenia jak najwięcej, ale z przyjemnością. Jedzenie w ciąży nie powinno być źródłem stresu, więc nie katujmy się jarmużem i zielonymi smoothie, jeśli czujemy do nich obrzydzenie. Jeśli chcesz utrzymać zdrową dietę, która zapewni prawidłowy rozwój Twojego dziecka, a także zadbać o siebie i swoje ciało, poznaj zasady żywienia dla przyszłej mamy.
Czego nie wolno jeść w ciąży?
Istnieje krótka lista produktów, których lepiej nie jeść w trakcie trwania ciąży, ponieważ mogą one źle wpływać na nasze dziecko lub na nasz organizm. Oto ona:
• Surowe lub niedogotowane mięso (tatar, krwisty stek) – zjedzenie go może być źródłem zakażenia toksoplazmozą lub pasożytami, a to jest bardzo groźne dla płodu.
• Sery pleśniowe, feta, camembert – występują w nich bakterie, które powodują chorobę zwaną listeriozą. Jest ona bardzo groźna ponieważ łatwo przenosi się na płód i może doprowadzić do poronienia.
• Kawa, mocna herbata – nie wolno ich pić ze względu na kofeinę i teinę. W trakcie ciąży można pić kawę bezkofeinową i herbatki dla dzieci, które nie zawierają tych uzależniających substancji.
• Surowe jaja, niepasteryzowane mleko (prosto od krowy) – można zarazić się salmonellą.
• Cola, która zawiera kofeinę pobudzającą organizm. Może ona zaburzyć rytm serca matki i dziecka.
Czy suplementy w ciąży są bezpieczne?
Suplementacja w trakcie ciąży jest bardzo istotna, w szczególności dlatego, aby zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność matek w trakcie porodu i trwania ciąży. Najważniejszymi składnikami są kwas foliowy i żelazo, które odgrywają największą rolę w rozwoju dziecka oraz prawidłowym funkcjonowaniu matki. Uważa się, że ciężarna kobieta powinna spożywać około 600 mikrogramów kwasu foliowego i 27 miligramów żelaza dziennie. Przy czym może to być spożyte z różnych źródeł. Niestety jest to praktycznie niemożliwe, aby samym pożywieniem uzupełnić potrzebne składniki, dlatego tak ważna w tym przypadku jest suplementacja. Natomiast jeśli to tylko możliwe starajmy się uzupełniać jak najwięcej zdrową i przemyślaną dietą.
Zdrowe odżywianie w ciąży, czy wszystko na co przyjdzie ochota?
Tak jak już wspominałam, dobrze jest jeść wszystko na co mamy ochotę, jednak z głową, ponieważ możemy skrzywdzić siebie i naszą dzidzię. Nie należy przesadzać z tłuszczami i trzymać pewnego rodzaju równowagę. Każdego dnia powinnyśmy dostarczyć oprócz witamin i minerałów sporą dawkę białek, tłuszczy i węglowodanów, a także cukrów. Powinnyśmy pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmy, ponieważ pamiętajmy – nie jesteśmy same.
Anemia w ciąży – co jeść, aby szybko się jej pozbyć?
Anemia jest naturalnym i powszechnym zjawiskiem występującym u kobiet w ciąży. Jest spowodowana licznymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. W trakcie ciąży zwiększa się objętość, a tym samym rozcieńczenie krwi. Dłuższe niedobory hemoglobiny mogą powodować zaburzenia w rozwoju płodu i jego niedotlenienie, dlatego nie powinno się bagatelizować takiego problemu. Anemia w ciąży jest często spowodowana silnymi wymiotami na początku lub paleniem tytoniu przed zajściem. A także niedoborem witamin i minerałów w diecie i przewlekłymi chorobami. Należy jak najszybciej ją wykryć robiąc badania krwi co 3 – 4 tygodnie. W pierwszym trymestrze ciąży, nieleczona anemia może doprowadzić do poronienie, zaś w drugim do wad wrodzonych. Anemia w trzecim trymestrze grozi przedwczesnym porodem. Należy dbać o suplementację żelaza w trakcie ciąży i trzymać się diety bogatej w witaminy i substancje odżywcze.