Wiele kobiet obawia się wizyt u dentysty w trakcie ciąży. Mają one również ogólne przeświadczenie, iż sama ciąża bardzo negatywnie wpływa na stan uzębienia i sprawia, że niestety bardzo często zęby są w strasznej kondycji. Czy jest to prawdą? Na szczęście dla wszystkich przyszłych matek, jest to tylko mit. Przy regularnym dbaniu o zęby, ciąża wcale nie wpływ na nie specjalnie negatywnie.
Zepsute zęby w ciąży – przyczyny
Spis treści
Są jednak pewne kwestie, które w ciąży mogą mieć wpływ na stan uzębienia czy też na to, że zęby zaczną się psuć. Pierwszą kwestią są wymioty, które w trakcie ciąży mogą zdarzać się dość często. Kwasy, które cofają się z żołądka, nadtrawiają nieco szkliwo. Dlatego po wymiotowaniu warto przepłukać dokładnie zęby i po dłuższej chwili je wyszorować. Poza tym w trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Dlatego dziąsła przyszłych mam mogą nieco boleć, a nawet i krwawić. Czasem zęby mogą się chwiać, może dojść również do przerostu dziąseł. Jednak po porodzie wszystko to wraca do normy.
Ból zęba w ciąży – czy dentysta w ciąży to dobry pomysł?
Najlepiej jest wyleczyć oczywiście swoje zęby przed zajściem w ciąże. Jeśli jednak spodziewamy się dziecka a ból zęba narasta, należy się oczywiście zgłosić do dentysty. Zastosowane przez niego leczenie musi być dopasowane do naszego stanu dlatego lekarz powinien być od razu poinformowany o tym, iż jesteśmy w ciąży.
Leczenie zębów w ciąży – sposoby
Oczywiście w ciąży nie powinno wykonywać się zdjęć rentgenowskich. Prześwietlenia również powinny być wykonywane z należytą ostrożnością i tylko wtedy, gdy są one naprawdę konieczne. Jednak leczenie zębów w trakcie ciąży jest oczywiście możliwe i tak naprawdę odbywa się tak samo, jak to dzieje się zazwyczaj. Kobiety w ciąży otrzymują jednak specjalne leki przeciwbólowe, a niekiedy specjalne antybiotyki, które mogą przyjmować bez obaw. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, leczenie zębów w ciąży jest ograniczane do minimum. Jednak wykonuje się również niekiedy i wyrwanie zębów, leczenie kanałowe.
Czy znieczulenie u dentysty w ciąży jest bezpieczne?
To pytanie jest kluczowe dla wielu kobiet udających się do dentysty. Takie znieczulenie jeśli koniecznie musi być podane, może zostać zastosowane. Sama adrenalina krążąca po żyłach jest bowiem większym niebezpieczeństwem dla dziecka, niż sama substancja znieczulająca. Jeśli jednak jest to możliwe, najlepiej jest zastosować znieczulenie śródwięzadłowe. Takie znieczulenie pomimo podania mniejszej dawki substancji znieczulającej, gwarantuje taki sam efekt jak znieczulenie tradycyjne.
Leczenie kanałowe w ciąży
Jeśli jest to konieczne, kobietom w ciąży wykonuje się oczywiście leczenie kanałowe. Kobieta jednak powinna wówczas przyjmować wyżej wymienione znieczulenie i wszelkie środki, które nie wpłyną na stan zdrowia dziecka. Oczekiwanie z bólem zęba do porodu może mieć bardziej negatywny wpływ na zdrowie dziecka, ponieważ jego mama jest wówczas rozdrażniona, obolała, ciężko jest jej przyjmować pokarmy.