Owsiki najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym i potrafią przysporzyć im wielu nieprzyjemności. Te małe białe pasożyty z rodziny nicieni wywołują chorobę zwaną owsicą, którą określa się również mianem choroby brudnych rąk. Jest to dosyć powszechny problem wśród młodszych pociech, ponieważ tymi pasożytami można się stosunkowo łatwo zarazić. Chociaż nie jest to przypadłość dotykająca jedynie dzieci, to właśnie one są na nią szczególnie narażone, gdyż nie mają one jeszcze dobrze wykształconych nawyków związanych z dbałością o higienę.
Przyczyny zakażenia owsikami
Owsica jest chorobą dotykającą wyłącznie ludzi, więc zakazić się nią można jedynie poprzez pośredni lub bezpośredni kontakt z nosicielem tego pasożyta. Owsikom sprzyjają duże skupiska, które występują m.in. w żłobku, przedszkolu czy w szkole, gdyż tam dzieci bawią się wspólnymi zabawkami, korzystają z tych samych toalet i niestety bardzo często wkładają ręce do ust. To właśnie tą drogą pasożyty dostają się do przewodu pokarmowego i rozpoczynają dojrzewać i wywoływać charakterystyczne objawy. Jajeczka owsików mogą również występować na owocach i warzywach, dlatego tak ważne jest ich dokładne mycie przed spożyciem. Innymi sposobami na rozprzestrzenienie się tego nicienia są używanie wspólnych ręczników, ubrań czy spanie w tej samej pościeli. Drapanie się także pomaga owsikom się przenosić, z tego powodu dziecko jest dla niego idealnym żywicielem, gdyż łatwo ulega naturalnym instynktom.
Owsiki u dziecka – objawy
Głównym objawem wystąpienia owsików u dzieci, na który zwraca uwagę większość rodziców, jest swędzenie w okolicy krocza, które zmusza maluchy do ciągłego drapania się. Świąd nasila się szczególnie wieczorem i w nocy, gdyż to właśnie wtedy samica wędruje w okolice odbytu by złożyć jaja. Wychodząc na zewnątrz organizmu wywołuje podrażnienia delikatnej skóry w okolicach intymnych, co wywołuje swędzenie. Innymi objawami, które powinny zasygnalizować, że dziecko wymaga wizyty u lekarza i podjęcia leczenia, mogą być brak koncentracji, bóle głowy, brak apetytu, bezsenność i niespokojny sen, bóle brzucha oraz moczenie się. Charakterystyczne podczas wystąpienia owsicy może być również zgrzytanie zębami przez dziecko.
Leczenie owsików
Pierwszym ważnym krokiem jest możliwie jak najszybsze zdiagnozowanie choroby, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się owsików. Lekarz przepisuje najczęściej leki przeciwpasożytnicze, a kuracja nimi bardzo szybko przynosi zadowalające efekty. Rekomenduje się by leczeniu poddali się wszyscy domownicy, gdyż tylko wtedy można mieć pewność, że uda się pozbyć pasożytów z domu. Równocześnie z leczeniem farmakologicznym powinno zostać przeprowadzone dokładne sprzątanie w domu. Wszystkie ręczniki, ubrania oraz pościele należy wyprać, a najlepiej wygotować, by zabić obecne w nich owsiki. Bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad higieny i najczęściej myć ręce. Również wszystkie zabawki powinno się zdezynfekować, gdyż na nich również mogą się znajdować jaja owsika. Podrażnioną od drapania skórę dziecka można nawilżać kremami ochronnymi.