Prawidłowe mycie małych, dziecięcych rączek jest skutecznym sposobem na zapewnienie zdrowia naszych pociech. Ma również bardzo duże znaczenie dla całej rodziny, ponieważ może zapobiegać rozprzestrzenianiu się wielu groźnych i chorobotwórczych bakterii. Bardzo ważne jest więc, żeby nauczyć nasze dzieci prawidłowego mycia rąk. W jaki sposób powinny to robić? Postanowiliśmy zagłębić się w ten temat, przy okazji obalając kilka mitów.
Higieniczne mycie rąk – dlaczego jest tak ważne?
Dzieci są ciekawe otaczającego je świata, a swoją ciekawość bardzo często zaspokajają przy pomocy rąk. Dotykają wszystkiego co napotkają na swojej drodze, podnoszą z ziemi wiele przedmiotów, co sprawia, że ich dłonie są notorycznie brudne. Dodatkowo powoduje to, że stykają się z wieloma bakteriami, które w każdej chwili mogą spowodować chorobę malucha. Na szczęście można z nimi skutecznie walczyć, poprzez regularne mycie rąk.
Bardzo ważne jest, żeby nauczyć dzieci mycia rąk:
- przed każdym posiłkiem,
- po powrocie do domu z podwórka, przedszkola czy szkoły
- po zabawie ze zwierzętami,
- po wyjściu z toalety,
- jeżeli zasłania rączką buzię w czasie kichania lub kasłania
- gdy pojawi się na nich brud
Dzieci najszybciej uczą się czegoś poprzez zabawę. Chętniej wykonują też różne zadania, kiedy wprowadzimy element rywalizacji. Dlatego mając dwójkę dzieci możemy po przyjściu do domu urządzić np. wyścigi do łazienki. Bardzo ważne jest również to, żeby samemu dawać maluchom przykład. Pamiętajmy, że jesteśmy dla nich autorytetami i jeżeli widzą, że my coś robimy, to będą chciały nas naśladować.
Mity na temat mycia rąk
Zapewne każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem, że ręce powinno myć się wyłącznie pod gorącą wodą, bo tylko ona gwarantuje pozbycie się wszelkich bakterii. Wyniki różnych badań, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, mówią jednak co innego. Temperatury wody nie ma większego wpływu na pozbycie się bakterii z naszych rąk. Co więcej, bardzo gorąca woda może doprowadzić do poparzenia naskórka, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje.
Wiele osób uważa również, że skuteczność umycia rąk wodą z mydłem jest taka sama, jak ich dezynfekcja. Prawdą jest, że dokładne i prawidłowe mycie rąk pozwala na usunięcie z ich powierzchni 99,9% bakterii. Z kolei dezynfekcja zabija 99,9% – jak widać więc, różnica jest istotna. W życiu codziennym dziecka dokładne umycie rąk w zupełności wystarczy, żeby utrzymać prawidłową higienę i zdrowie. Jednak w niektórych przypadkach może okazać się nieskuteczne i tam wskazana jest właśnie dezynfekcja. Dotyczy to zwłaszcza lekarzy, kucharzy, kosmetyczek czy fryzjerów.
Prawidłowa instrukcja mycia i dezynfekcji rąk dziecka
Prawidłowe i skuteczne mycie rąk powinno trwać od 40 do 60 sekund. Dlatego trzeba dokładnie wytłumaczyć dziecku, że z tą czynnością nie należy się zbytnio śpieszyć. Można w tym celu np. głośno liczyć albo puścić mu fragment ulubionej piosenki, żeby dziecko wiedziało ile zostało jeszcze czasu. Instrukcja prawidłowego mycia rąk przedstawia się następująco:
- Zmoczenie dłoni
- Naniesienie odpowiedniej ilości mydła
- Pocieranie wewnętrzną stroną jednej dłoni o wewnętrzną stronę drugiej
- Pocieranie palców, kciuków oraz przestrzeni pomiędzy nimi
- Pocieranie końcówek palców oraz paznokci
- Pocieranie grzbietu dłoni
- Opłukanie rąk pod czystą, bieżącą wodą
- Osuszenie rąk ręcznikiem (najlepiej do tego nadają się ręczniki papierowe)
Na samym końcu należy dziecko pochwalić i powiedzieć, że bardzo dobrze wykonało zadanie.