Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jednak na pewno nie ma nic złego w tym, aby uczyć swoje dziecko rzeczy, które przydadzą mu się przykładowo po pójściu do szkoły. Czasem rodzicom wydaje się, że nie ma tak naprawdę sensu uczyć dzieci alfabetu, jeśli w szkole będą miały one czas na odpowiednie zapoznanie się z nim. Tymczasem właśnie zapoznanie dziecka z takimi podstawowymi kwestiami, może pomóc mu w łatwiejszym starcie gdy pójdzie do szkoły. Dla każdego młodego człowieka edukacja bywa wyzwaniem, szczególnie na początku. Musi on bowiem nie tylko zaznajomić się z wieloma informacjami, ale również i z rówieśnikami. Dlaczego by zatem nie nauczyć go alfabetu wcześniej, a ułatwić mu dalszą naukę czytania oraz pisania?
Nauka alfabetu – kiedy zacząć?
Tak jak zostało to wcześniej podkreślone, każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Niektóre dzieci dość szybko można nauczyć alfabetu, ponieważ wykazują one takie chęci i mają do tego predyspozycje. Jednak zazwyczaj następuje to około 4-tego roku życia dziecka, gdy zaczyna ono w intensywniejszy sposób poznawać świat. Może wówczas zadawać pytania dotyczące tego jaką literę widzi, przykładowo gdy idziemy z nim na miasto i mijamy jakieś szyldy, słupy ogłoszeniowe. Dzieci często zaczynają swoje zainteresowanie od pytania: jak się pisze moje imię? To pomaga dziecku poznać pierwsze litery, które składają się na jego imię. Jednak to tak naprawdę początek, ponieważ później dość gładko można przejść już do dalszej części alfabetu.
Nauka literek – sposoby na zapamiętywanie
Na początku dziecku nauczenie się alfabetu może sprawiać wiele trudności i nie można tego procesu na siłę przyspieszać. Warto dawać dziecku czas, aby mogło ono zapamiętać wszystkie litery. Nie można też od razu starać się nauczyć go wszystkich na raz. Warto robić to stopniowo zaczynając od samego początku, kilka razy powtórzyć je z dzieckiem, a następnie przejść do kolejnych. Szybkie przejście przez cały alfabet wcale nie sprawi, że dziecko faktycznie się go nauczy.
Można jednak pomóc dziecku w zapamiętywaniu literek, na zasadzie skojarzeń. Zazwyczaj ma ono swój ulubiony kolor, owoc, warzywo, roślinę, zabawkę itp. Pierwsza litera jej nazwy, może mu się nierozerwalnie z nią łączyć. Warto zatem pokazać dziecku jak zapisuje się nazwy jego ulubionych rzeczy i szczególnie zaakcentować pierwszą literę, przykładowo rysując ją. Być może dziecko będzie mogło ją w jakiś sposób również ozdobić, wtedy na pewno znacznie szybciej ją zapamięta.
Alfabet – piosenka lub wierszyk
Dużą pomocą w trakcie uczenia dziecka alfabetu, jest również korzystanie z gotowych piosenek lub jakichś wierszyków. Wówczas akcentowana jest pierwsza litera jakiegoś słowa i rytmicznie śpiewana lub napisana jakimś rymem. Dziecko szybko to podchwytuje i nim się spostrzeżemy, potrafi już ono wypowiedzieć po kolei wszystkie litery alfabetu. Warto jednak pamiętać o tym, że dziecko powinno potrafić również je rozpoznawać. Poza tym można jednocześnie starać się uczyć je ich pisowni.