Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?

Czas ciąży był dla mnie okresem, w którym największą uwagę poświęcałam sobie i swojemu zdrowiu a w szczególności zdrowiu mojego ciała, bo to przecież w nim tuż pod sercem rozwijał się mały człowiek. Wiadome że codzienna aktywność fizyczna jest ważna by zachować organizm w dobrej kondycji, jednak w miarę upływu miesięcy i rozrostu brzucha musiałam wprowadzić bardziej umiarkowany wysiłek fizyczny i właśnie wtedy odkryłam basen!

Zalety pływania w ciąży

Pływanie to świetny sport dla kobiet spodziewających się narodzin dziecka a właściwie to nawet dla wszystkich kobiet! Uważa się, że regularne chodzenie na basen jest jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Jest to sport, w którym nie musisz martwić się o nabawienie kontuzji lub nadmierny wysiłek i zmęczenie, woda niesie Cię sama! Dodatkowo jest to super forma przygotowania do porodu a letnia woda neutralizuje mdłości. Aktywność ta pomogła mi bardzo z dokuczającym bólem pleców i mięśni a na basenie naprawdę mogłam odpocząć! Czytałam też badania potwierdzające, że u kobiet aktywnych na basenie w czasie ciąży poród przebiegał sprawniej.

Dlaczego warto chodzić na basen w ciąży?

Korzyści z pływania jest co niemiara a do moich ulubionych należało szczególnie to, że spałam lepiej i czułam się bardziej wypoczęta. Ustąpiły moje bóle krzyżowe a z kolei od innych przyszłych mam słyszałam, że to złoty środek na rwę kulszową. U mnie na szczęście obyło się bez tej przypadłości. Ponadto po paru pływackich sesjach zauważyłam poprawę mojej skóry i delikatną redukcję cellulitu co przekłada się na zapobieganie powstawaniu rozstępów. Pamiętaj jednak że to nie jest czas na utratę wagi tylko odprężenie ciała. Poza moimi spostrzeżeniami warto chodzić na basen chociaż ze względu na to, że aktywność ta poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie i spala kalorie a jak przyjemnie!

Ciąża a basen

Zanim rozpoczniesz swoje nowe treningi warto zapytać się swojego lekarza jakie on ma zdanie w tym temacie. Mimo wielu korzyści wynikających z pływania, niestety nie jest to sport dla wszystkich przyszłych mam. Bardzo ważne jest także, by podczas wyjścia na basen zapewnić sobie niezbędne bezpieczeństwo i wygodę – dobre klapki i nieuciskający strój kąpielowy to podstawa. Nie powinnaś kąpać się też w wodzie za gorącej i zbyt zimnej. W pierwszym przypadku może doprowadzić to do rozwoju infekcji, ponieważ taka temperatura służy rozwojowi bakterii, zimna woda natomiast może wywołać przeziębienie. Nie zapominaj o tym, że pływanie to jednak wysiłek fizyczny więc nie forsuj się. Płyń spokojnie, kontroluj każdy ruch i swoje samopoczucie, w razie potrzeby rób przerwy lub po prostu unoś się na wodzie. Na basenach często organizowane są zajęcia dedykowane przyszłym mamom, nad którymi czuwa baczny instruktor. Chodzi o to, byś sama czerpała z tego jak najwięcej przyjemności dodatkowo robiąc coś dla swojego zdrowia i dla malucha!