Bóle stawów w ciąży to bardzo częsta przypadłość dotykająca przyszłe mamy. Najczęściej ból ten dotyczy stawów biodrowych i kolanowych. Wynika to z wielu zmian, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny bólu stawów w ciąży, jakie są objawy, i jak sobie z tym radzić.
Ból stawów w ciąży – poznaj przyczyny
Ból stawów w ciąży bardzo często dotyczy przede wszystkim bólu kolan oraz bioder. Dzieje się tak, gdyż zwiększa się masa ciała kobiety, a co za tym idzie, stawy są bardziej obciążone. Na ból stawów mają także wpływ hormony, a szczególnie pod koniec ciąży hormon relaksyna, który przygotowuje ciało kobiety do porodu, więc rozciąga on stawy i więzadła, co może powodować ból tychże stawów. Dotyka on w ciąży naprawdę wiele kobiet. Bóle stawów w ciąży często także wynikają ze złej pozycji, jaką kobieta przyjmuje podczas snu. Warto więc zadbać o to, aby sypiać na lewym boku, to z pewnością może zmniejszyć tego typu dolegliwości. Zmiany hormonalne podczas ciąży powodują także gromadzenie się wody w organizmie kobiety. Nadmiar wody w organizmie powoduje drętwienie dłoni oraz ból stawów w jej obrębie. Z takich objawów może pojawić się zespół cieśni nadgarstka. Co więcej, u znacznej części kobiet będących w ciąży, możemy zaobserwować również bóle stawu krzyżowo – biodrowego. Dzieje się tak z powodu ucisku, jakie wywołuje dziecko, które rośnie. Więcej na temat przyczyn bólu stawów możecie przeczytać na tej stronie.
Ból stawów w ciąży, a choroby, które mogą go wywoływać
Trzeba wiedzieć, że ból stawów w ciąży nie zawsze związany jest z samą ciążą. Bardzo często właśnie w tym czasie odzywają się bóle stawów, które są objawami różnych chorób. Najczęściej te choroby to:
- reumatoidalne zapalenie stawów – jest ono, na ogól spowodowane zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ciąży i po ciąży w organizmie kobiety. Co ciekawe, objawy tego schorzenia mogą pojawić się nawet do roku po porodzie.
- toczeń rumieniowaty – największy ból pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Schorzenie to atakuje skórę i stawy. Ta choroba zagraża płodowi, więc trzeba natychmiast włączyć leczenie.
- zespół antyfosfolipidowy – to choroba tkanki łącznej. Częste poronienia mogą być powikłaniem, jakie występuje po przebyciu tej choroby.
- łuszczycowe zapalenie stawów – jest to taki ból stawów, który w trakcie ciąży zmniejsza się, a nasila w połogu.
- borelioza.
Ból stawów w ciąży – jak to leczyć?
Ból stawów występujący podczas ciąży powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. Choroby reumatyczne mogą zagrażać zarówno kobiecie, jak i jej dziecku. Bardzo istotne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które będzie bezpieczne i dla matki i dla dziecka. Jeśli jesteśmy już w ciąży, a zażywamy tabletki na stawy (swoją drogą tutaj macie ranking najlepszych tabletek), to koniecznie musimy zasięgnąć porady specjalisty, czy nadal możemy je brać. Niektóre z nich bowiem należy w ciąży odstawić. Same nie powinnyśmy w czasie ciąży zażywać żadnych leków, gdyż może to być dla naszego dziecka niebezpieczne.
Jeśli zaś nasze dolegliwości stawowe nie wynikają z żadnej konkretnej choroby reumatycznej, a są jedynie konsekwencją zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie, wtedy możemy podejmować pewne działania, aby ten ból złagodzić. Dobrze na nasze stawy wpłynie masaż, odpoczynek w ciągu dnia, prawidłowa postawa ciała, unikanie chodzenia na obcasach czy odpowiednia pozycja podczas snu (leżenie na plecach wzmaga objawy).