Będąc w ciąży wiele kobiet rezygnuje z wszelkich aktywności. Jest to spowodowane zaleceniami lekarza, bo np. ich ciąża jest zagrożona – to zrozumiałe. Jednak cała reszta kobiet wmawia sobie, że ćwiczenia mogą być dla nich za dużym wysiłkiem, a dodatkowo mogą zrobić krzywdę sobie i dziecku. Jeżeli wykonujemy delikatne i podstawowe ćwiczenia nic takiego nie ma prawa się wydarzyć. W ciąży nie można się przemęczać, a tym bardziej wykonywać ciężkich siłowych i intensywnych treningów.
Joga w ciąży – zalety
Świetnym rozwiązaniem dla przyszłych mam jest joga. Delikatne ćwiczenia rozciągające na pewno nie zaszkodzą, a nawet mogą pomóc się zrelaksować i poprawić samopoczucie. Warto praktykować jogę w każdym stanie i momencie naszego życia – o ile nasza ciąża nie jest zagrożona. Regularne praktyki mogą świetne przygotować nasz organizm do porodu. Jak wiadomo w ciąży hormony szaleją. Jako przyszłe mamuśki ciągle mamy huśtawki nastrojów i różnorodne stany lękowe. Joga jest w stanie to załagodzić i uspokoić nasz umysł. Jeśli chodzi o kwestię fizyczną – praktyka wzmacnia nasze mięśnie, stawy i kręgosłup, a to jest bardzo ważne, gdy w brzuchu rozwija nam się mały człowieczek. Często przez to, że nasz maluch już wcale nie jest taki mały, cierpimy z powodu silnego bólu w odcinku lędźwiowym. Regularne rozciąganie tego miejsca może go zredukować. W jodze bardzo ważną rolę odgrywają techniki oddechowe, dzięki którym możemy nauczyć się panować nad emocjami i wszelki napięcie. Co więcej – oczyszczają nasz umysł.
Czy ćwiczenia na piłce w ciąży są bezpieczne?
Ćwiczenia na piłce w ciąży są doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną. Można je wykonywać w ciąży i po okresie połogu. Piłka może być pomocna w łagodzeniu bólów pleców lub w zmniejszaniu obrzęków nóg. Warto ją zakupić w drugim trymestrze ciąży, gdy nasza sylwetka zaczyna się diametralnie zmieniać i towarzyszą nam bóle kręgosłupa. Nie trzeba wykonywać z nią nieludzkich akrobacji i treningów siłowych – nawet powiem, że nie wolno! Najprostszym ćwiczeniem jest po prostu siedzenie na piłce przy stole lub biurku. Ogranicza to podatność na ból i wzmacnia mięśnie pleców. Dodatkowo proste ćwiczenia na gumowej piłce rozszerzają szyjkę macicy, dlatego jest zalecana w ostatnich tygodniach ciąży, aby pomóc dziecku wyjść na świat. Co więcej z piłką możemy pożegnać się ze spuchniętymi nogami. Można położyć się na ziemi i dać nogi na piłkę. Trzymanie nóg w takiej pozycji zmniejsza obrzęk i ociężałość kończyn dolnych. Takie ćwiczenie nie jest męczące, a daje wiele pozytywów. Leżąc w takiej pozycji możemy się zrelaksować np. czytając książkę.
Jakie ćwiczenia w ciąży? – Przykładowy zestaw ćwiczeń
Powinnyśmy pamiętać, że ciąża nie jest chorobą, dlatego nie należy całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Delikatne ćwiczenia są wręcz wskazane, aby zredukować uciążliwy ból kręgosłupa, pozbyć się wzdęć, poprawić kondycję naszych mięśni, a dodatkowo poprawić nasze samopoczucie i wahania nastrojów. Oto kilka ćwiczeń, które warto wykonywać:
- Cardio – czyli długie spacery lub poranne bieganie. Nie musimy się martwić, że nasze maleństwo będzie miało tornado od wstrząsów. Na szczęście płyn owodniowy zapewnia mu całkowitą amortyzację i bezpieczeństwo. Jogging pomoże nam zachować dobrą kondycję i uchroni przed nadmiernym przyrostem masy.
- Joga
- Przysiady i wykroki
- Lekkie ćwiczenia pośladków
- Pływanie
- Pilates
- Aerobik w wodzie
- Taniec
- Jazda na rowerku stacjonarnym