Jesień to czas, kiedy motywacja do ćwiczeń spada. Z kolei długie szare wieczory potrafią skutecznie zachęcić do częstszego zaglądania do lodówki i podjadania. Co jak wiadomo może skutkować dodatkowymi kilogramami, które otulają nasze brzuchy niczym ciepła kołderka. Moim zdaniem nie ma, co się dawać jesiennej depresji i zamiast wylegiwać się na kanapie z pilotem w ręku, warto już teraz zadbać o to, by za kilka miesięcy móc pokazać się na plaży z idealnym, płaskim i wyrzeźbionym brzuszkiem. Oto kilka moich pomysłów na to, w jaki sposób walczyć z oponką.
Jakie ćwiczenia są najlepsze na brzuch?
Przed dokonaniem wyboru treningu mięśni brzucha musimy zadać sobie jedno podstawowe pytanie – jaki efekt chcę uzyskać. Jest to o tyle istotne, że inaczej będą wyglądały ćwiczenia na sześciopak, inaczej ujędrniające, a jeszcze inaczej te, które mają ułatwić pozbycie się oponki. Ważne jest, by odpowiednio dobrać plan ćwiczeń do celu, jaki chcemy osiągnąć. Przed rozpoczęciem treningów należy zadbać również o odpowiednią dietę i dodatkowy ruch, ponieważ nawet jeżeli wyćwiczymy głębokie mięśnie, nie zauważymy efektów przez fałdkę tłuszczu otulającą brzuch.
Dobrze jest również pamiętać o tym, by nie przeforsowywać się od razu. Warto dobrze rozplanować ćwiczenia pod względem intensywności, by mięśnie miały czas przyzwyczajać się do wzrastającego wysiłku. Istotne jest również, by nie skupiać się jedynie na ćwiczeniach jednej partii. Aby brzuch wyglądał ładnie starajmy się wybierać ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha, partie dolne oraz boczki. Do najlepszych z nich można zaliczyć?
- Przysiady – jest to banalne i dobre ćwiczenie na początek, które pomoże nam się rozgrzać. Aby dobrze wykonać przysiad, stajemy z nogami rozstawionymi na szerokość ramion, następnie opuszczamy biodra w dół, do momentu, aż będą one w pozycji równoległej do podłogi, potem robimy wyprost.
- Skłony tułowia w pozycji leżącej z unoszeniem ramion – kładziemy się na plecach, wyprostowane ręce kładziemy za głową. Spinamy mięśnie brzucha i podnosimy wyprostowane nogi, tak by osiągnąć kąt 45 stopni w stosunku do podłoża. Podnosimy tułów i wykonujemy kilkusekundowe spięcie, po czym wracamy do pozycji wyjściowej.
- Łuk – kładziemy się na brzuchu i zginamy nogi w kolanach, tak by udało nam się dłońmi złapać kostki. Ćwiczenie wykonujemy podnosząc klatkę piersiową jak najwyżej się da. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości pozostajemy chwilę w tej pozycji i powoli się opuszczamy.
Jak prawidłowo robić brzuszki?
Mówiąc o ćwiczeniu mięśni brzucha nie sposób nie wspomnieć o brzuszkach. Cieszą się one niewątpliwie największą popularnością. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby przynosiły one odpowiednie efekty, należy je prawidłowo wykonywać. Prawidłowo, czyli jak?
- Przede wszystkim pamiętaj o tym, by pracować brzuchem, nie mięśniami wokół kręgosłupa, czy pośladkami.
- Postaw na ilość, nie na jakość. Lepiej zrobić mniej brzuszków, ale wykonać je dobrze.
- Zadbaj o kark. Pamiętaj, by nie ciągnąć na siłę głowy do góry. Na początku twoje mięśnie nie będą gotowe na pełen wysiłek.
- Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Ręce możesz ułożyć wzdłuż tułowia lub skrzyżować za głową. Napnij mięśnie brzucha i zacznij powoli podnosić się do góry. Pamiętaj o tym, by pracować brzuchem. Jeżeli czujesz, że nie dasz rady podnieść się wyżej, odpuść. Kolejne próby będą bardziej udane.Pamiętaj również o oddechu. Podnoś się podczas wdechu, a opuszczaj na wydechu.
Przykładowy trening brzucha w domu
Decydując się na ćwiczenie brzucha w domu można skorzystać z gotowych planów, jakimi są na przykład: Aerobiczna szóstka Weidera lub ABS II. Możesz również sama skomponować sobie plan ćwiczeniowy, korzystając chociażby z treningu interwałowego. Polega on na stosowaniu na przemian ćwiczeń wymagających więcej i mniej wysiłku. Wybierz kilka ulubionych ćwiczeń i rozpisz liczbę powtórzeń. Możesz ją zwiększać z każdym kolejnym treningiem.