Drabinka – sposób na koordynację fizyczną dziecka

Ćwiczenie koordynacji ruchowej u dzieci jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. W dobie smartfonów i tabletów dzieci ruszają się mniej niż kiedyś, a eksperci biją na alarm, że bez codziennej dawki ruchu nasze pociechy nie będą się prawidłowo rozwijać. Jednym ze sposobów na domowe ćwiczenia z dzieckiem jest wykorzystanie drabinki koordynacyjnej.

Dlaczego koordynacja fizyczna jest ważna?

Dzieci kojarzą nam się z niezdarnością. Istotnie, organizm małego człowieka stale się rozwija, zarówno intelektualnie jak i fizycznie. Do tych umiejętności należy tzw. motoryka mała i motoryka duża. Rozwijanie ich jest potrzebne nie tylko po to, by dziecko nauczyło się wykonywać skoordynowane ruchy swoim ciałem. Trenowanie koordynacji ruchowej daje takie rezultaty jak nauka szybkości reakcji, poczucie rytmu, ćwiczenie zręczności i zwinności, a także pamięci ruchowej, równowagi i koncentracji. Oczywiście tak jak w przypadku innych umiejętności niektóre dzieci opanują zdolność koordynacji łatwiej, a inne będą potrzebowały na to więcej czasu. Nie należy się tym przejmować tylko pamiętać, że świadomość swojego ciała jest bardzo ważna i trzeba ją ćwiczyć z każdym dzieckiem.

W jaki sposób ćwiczyć na drabince?

Świetnym pomysłem na trening koordynacji w domowym zaciszu jest drabinka koordynacyjna. Można kupić jeden z dostępnych modeli w internecie lub wykonać taką samodzielnie przy pomocy kolorowych taśm naklejanych na podłodze. Sposobów na trening jest wiele i możemy wybrać spośród nich takie, które są najlepiej przystosowane do wieku i zdolności naszego dziecka. Ja i moje dzieciaki najchętniej trenujemy bieg naprzemienny i wskakiwanie. Bieg można wykonywać w różny sposób. Najprostszy to stawianie stóp w okienkach drabinki na zmianę: lewa, prawa. Można utrudnić ćwiczenie wykonując zamiast zwykłych kroków wyskoki do góry (skip A). Wskakiwanie polega na wskoczeniu do jednego okienka obunóż, a przy następnym skoku postawieniu stóp na zewnątrz drabinki.

O czym warto pamiętać?

Najważniejsze to się nie przetrenować! Zbyt częste treningi prowadzą do kontuzji. Ponadto trzeba zadbać o sprawy techniczne – podłoga, na której ćwiczymy nie może być śliska, a drabinka nie może się przesuwać. W przeciwnym razie nietrudno o wypadek. Podczas ćwiczeń pamiętajmy, żeby trening rozpocząć rozgrzewką, a ćwiczenia zaczynać od łatwych do trudnych, tak aby nauczyć się jak je poprawnie wykonywać. Najpierw powoli wykonujemy ćwiczenie, by opanować ruch. Gdy to się uda, to można ćwiczyć szybciej. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, by ćwiczenia rozpoczynać naprzemiennie lewą i prawą nogą. I nie zapominajmy, że zakończenie treningu jest równie ważne jak jego rozpoczęcie. Na koniec powinno się wykonać kilka spokojnych ćwiczeń rozciągających i rozluźniających, tak aby mięśnie nie były spięte. Dodatkowo rozciąganie mięśni zmniejsza zakwasy powstające następnego dnia.